Registrácia konečného užívateľa výhod do obchodného registra

Nedávna novelizácia Zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti so sebou priniesla povinnosť zapísať do obchodného registra tzv. konečného užívateľa výhod obchodnej spoločnosti. Nedodržanie tejto povinnosti je sankcionované pokutou vo výške 3.310,- EUR.

Nemusíte sa ale obávať. Ide o jednoduchú administratívnu záležitosť, s ktorou vám radi pomôžeme.

Kto si musí zapísať konečného užívateľa výhod do obchodného registra?

Takmer každá obchodná spoločnosť, ktorá vznikla pred 01.11.2018. Svojho konečného užívateľa výhod nemusia do obchodného registra zapisovať právnické osoby, ktoré sú subjektom verejnej správy alebo sú emitentom cenných papierov prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu, ktorý podlieha požiadavkám na uverejňovanie informácií podľa osobitného predpisu.

Novozakladané obchodné spoločnosti zapisujú svojich konečných užívateľov výhod do obchodného registra už pri svojom prvom zápise. To znamená, že tie spoločnosti, ktoré vznikli po 01.11.2018, dnes už nemusia zapisovať svojich konečných užívateľov výhod do obchodného registra. Už ich tam zapísaných majú.

Ak je vaša obchodná spoločnosť evidovaná v Registri partnerov verejného sektora (RPVS), takisto nemusíte zapisovať svojho konečného užívateľa výhod do obchodného registra. V RPVS ste konečného užívateľa výhod už uviedli. Lenže ak platnosť vašej registrácie v RPVS zanikne, musíte svojho konečného užívateľa výhod mať zapísaného v obchodnom registri. Odporúčame vám ho preto zapísať rovno aj do obchodného registra. Oplatí sa vám to najmä v prípade, ak ste v RPVS evidovaný len občasne.

Do kedy je potrebné zapísať konečného užívateľa výhod do obchodného registra?

Končeného užívateľa výhod je potrebné zapísať do obchodného registra najneskôr do 31.12.2019. Presnejšie povedané, do 31.12.2019 je potrebné podať návrh na zápis končeného užívateľa výhod do obchodného registra. Súd by mal následne rozhodnúť o podanom návrhu do 2 pracovných dní. Lenže toto pravidlo už od 01.11.2019 neplatí.

Od 01.11.2019 platí novela, podľa ktorej súdy rozhodnú o návrhu na zápis konečného užívateľa výhod do 30.06.2020. Áno, čítate dobre. Do 30.06.2020. Túto úpravu si vyžiadal obrovský nápor agendy na obchodné registre, ktorý spôsobilo zapisovanie konečných užívateľov výhod. V dôsledku toho niektoré registre takmer skolabovali. Bratislavský register dnes napríklad nevie vybaviť ani bežné zápisy (zmeny spoločníkov, založenie novej s.r.o., zmeny adries sídiel) skôr ako o 6 – 10 týždňov. Lehotu má pritom 2 pracovné dni, ktorú môže výnimočne predĺžiť o 10 dní.

Čím skôr registráciu končeného užívateľa výhod vybavíte, tým skôr môžete túto záležitosť pustiť z hlavy. Nenechávajte si ju preto na hektický záver roka. Naša kancelária bude v druhej polke decembra fungovať tiež len v obmedzenom režime (viac informácií včas poskytneme).

Kto je konečným užívateľom výhod a ako ho určiť?

Ak ste zistili, že vaša spoločnosť si musí zaregistrovať konečného užívateľa výhod, musíte vedieť, ako ho určiť. Komplikované právne definície sme pre vás čo najviac zjednodušili. Po ich prečítaní zistíte, že to nie je až také zložité.

Končeným užívateľom výhod je minimálne jedna fyzická osoba, ktorá spĺňa aspoň jednu z týchto podmienok:

má podiel na základnom imaní spoločnosti minimálne 25 % (či už priamo alebo nepriamo)

má podiel na hlasovacích právach v spoločnosti minimálne 25 % (či už priamo alebo nepriamo)

má právo na hospodársky prospech (zisk) dosiahnutý z činnosti spoločnosti najmenej vo výške 25 %

má právo vymenovať alebo odvolať štatutárny orgán (napr. konateľa), dozorný orgán alebo akéhokoľvek ich člena

iným spôsobom ovláda spoločnosť

Ak žiadna fyzická osoba nespĺňa tieto kritériá, za konečných užívateľov výhod sa považujú členovia vrcholového manažmentu spoločnosti (konateľ, členovia predstavenstva, prokurista).

Ako vidíte, určenie končeného užívateľa výhod bude väčšinou veľmi jednoduché. Pri s.r.o., ktorá má jedného konateľa a spoločníka, je ním práve táto osoba. Ak má s.r.o. troch rovnocenných spoločníkov, všetci traja sú konečnými užívateľmi výhod.

Zodpovednosť za správne určenie konečného užívateľa výhod leží na právnickej osobe, ktorá ho do obchodného registra zapisuje. Odporúčame vám preto pri komplikovanejších vlastníckych štruktúrach spoločností alebo iných organizácií postupovať pozorne, aby ste identifikovali všetkých konečných užívateľov výhod. Ak s tým budete mať predsa len problém, môžete využiť aj konzultáciu s našou kanceláriou za doplnkový poplatok 40 eur.

Čo s ochranou týchto údajov? Údaje o konečnom užívateľovi výhod budú zapísané iba do neverejnej časti obchodného registra. Bude teda o nich vedieť len obchodný register a nebudú sa nikde zverejňovať podobne, ako sa to robí napríklad s rodným číslom konateľov.

Ako to všetko ľahko a rýchlo vybavíte?

Ľahko a rýchlo to určite pôjde cez našu kanceláriu. Postup je nasledovný:

1. Vyplníte formulár nachádzajúci sa nižšie. Máte ho vyplnený za 3 – 5 minút.

2. My vám následne emailom doručíme naše splnomocnenie a faktúru.

3. Splnomocnenie si vytlačíte, podpíšete (nemusíte osvedčovať podpis), naskenujete a pošlete nám ho emailom späť.

4. Po doručení splnomocnenia a po zaplatení faktúry (zväčša na nasledujúci deň) podáme návrh na zápis vášho konečného užívateľa výhod do obchodného registra.

HOTOVO, VYBAVENÉ!

UPOZORNENIE

Dovoľujeme si vás upozorniť, že objednávky na registráciu konečných užívateľov výhod vašich spoločností prijímame maximálne do 15.12.2019.

Lehoty splatnosti zálohových faktúr, ktoré vám pošleme, nastavujeme maximálne do 18.12.2019. Ak zálohová faktúra nebude zaplatená do 18.12.2019 a ak nám do tohto termínu nestihnete doručiť podpísané splnomocnenie, negarantujeme vám podanie návrhu na zápis konečného užívateľa výhod do obchodného registra do 31.12.2019.

Našim cieľom je zabezpečiť, aby boli všetky objednávky včas vybavené. Ďakujeme za porozumenie.

Máte ďalšie otázky a nejasnosti? Zavolajte nám:

0907 713 985

REGISTRÁCIA

za 29,- EUR bez DPH

(34,80 EUR s DPH)

 
Prečítajte si skúsenosti a názory niektorých našich klientov:

Služby na sto percent splnili moje očakávania

Služby advokátskej kancelárie JUDr. Marek Hraška boli uskutočnené na vysoko profesionálnej úrovni. Zaujala ma už ich webová stránka, ktorá dbala na detaily a vysvetlenie všetkých podrobností. Mailová komunikácia s kanceláriou a ich služby na sto percent splnili moje očakávania. Ďakujem.

Elena z Trnavy
12. decembra 2019

Môžem doporučiť

S poskytnutými službami advokátskej kancelárie JUDr. Marek Hraška, ohľadom registrácie konečného užívateľa výhod, som spokojný. Taktiež s prístupom ku mne ako klientovi, rýchlosťou vzájomnej komunikácie a poskytovaním priebežných informácií. Mám za to, že požadovaná služba mi bola poskytnutá na profesionálnej úrovni. Môžem doporučiť.

Stefan Dudor
5. decembra 2019

Všetko urobené podľa prvotnej dohody

Som maximálne spokojný, žiadna zbytočná (dodatočná) komunikácia naviac, všetko urobené podľa prvotnej dohody a len som dostal na konci spätné info, že je všetko komplet vybavené – tak si to predstavujem, preto odporúčam všetkým. 🙂

Martin z PB
3. decembra 2019

Vyjadrujem maximálnu spokojnosť

Komunikácia a poskytovanie služieb na vysokej úrovni. Vyjadrujem maximálnu spokojnosť a odporúčam.

Ľubica Miklovičová
26. novembra 2019

Pomohli a zabralo nám to sotva 10 minút

Som veľmi spokojný, s advokátskou kanceláriou p. JUDr Mareka Hrašku bola od prvého kontaktu perfektná komunikácia všetko prebehlo bez jediného problému, na vysokej úrovni. S registráciou konečného užívateľa výhod pre našu spoločnosť nám pomohli a zabralo nám to sotva 10 minút.

Ďakujeme

Andrej Š.
11. novembra 2019

Jednoducho super spolupráca

Profesionalizmus na najvyššej možnej úrovni od začiatku až do konca. Jednoducho super spolupráca. Ďakuje.

DENIMS, s.r.o.
8. novembra 2019

Služby splnili všetky naše očakávania

Ďakujeme za Vami poskytnuté služby v dostatočne rýchlom čase. Vaše služby splnili všetky naše očakávania. Sme veľmi spokojní.

COLLER KLÍMA, s.r.o.
7. novembra 2019

Profesionálne jednanie

Rýchle a profesionálne jednanie.

neuvedené
6. novembra 2019

Korektné jednanie

Rýchle, presné, korektné jednanie môžem len odporúčať.

neuvedené
6. novembra 2019

So službami sme boli spokojní

Ďakujeme za rýchlu registráciu konečného užívateľa výhod. Všetko prebehlo podľa očakávania, so službami sme boli spokojní.

DOMUS PLUS, s.r.o.
26. októbra 2019

Rýchla komunikácia aj vybavenie

Super služby, rýchla komunikácia aj vybavenie.
Ďakujem.

Miroslav, Turčianske Teplice
25. októbra 2019

Veľmi profesionálny prístup

Veľmi profesionálny prístup ku klientovi, ochota zodpovedať otázky klienta, kvalitné a rýchle vybavenie záležitosti spojenej so zápisom konečného užívateľa výhod. Vrelo odporúčam všetkým, ktorí hľadajú kvalitné právne poradenstvo a služby.

Eva
24. októbra 2019

Potvrdzujem hladký priebeh a úplnú spokojnosť

Od prvého kontaktu až po úspešné zapísanie potvrdzujem hladký priebeh a z mojej strany úplnú spokojnosť. P.Hrašku a jeho AK môžem odporučiť.

Marcel, TINTA s.r.o.
24. októbra 2019

Very nice service

Very nice service, I’m happy with it. Everything through web, no need to go anywhere.
Prompt and informative email communication. Thank you!

Iurii Didenko, 'Didenko & Partners s.r.o.'
18. októbra 2019

Služby boli poskytnuté na úrovni

Dobrý deň, ďakujem za zápis do obchodného registra. Vaše služby boli poskytnuté na úrovni, včas, bez akýchkoľvek prieťahov, zdržiavania a podobných nepríjemnosti. Komunikácia cez e-mail bez problémov. Môžem Vás a vašu spoločnosť len odporučiť. Ešte raz ďakujem. Firotech, s.r.o.

Erik Lenhardt
18. októbra 2019

Zrozumiteľné a jednoduché

Rýchle vybavenie, zrozumiteľné a jednoduché. Ďakujem.

Rado z Piešťan
16. októbra 2019

Som veľmi spokojný

Som veľmi spokojný s ústretovosťou kancelária JUDr. Hrašku a rýchlosťou vybavenia mojej požiadavky.

Bohumil zo Žiliny
15. októbra 2019

Na čom sme sa na začiatku dohodli, to bolo dodržané

Boli sme veľmi spokojní, všetko prebehlo bez problémov. Na čom sme sa na začiatku dohodli, to bolo dodržané. Určite odporúčame ďalej.

Janka z Novej Dubnice
11. októbra 2019

Bola som veľmi spokojná s poskytnutými službami aj čo sa týka komunikácie a rýchlosti vybavenia mojej objednávky. A určite sa opäť obrátim na nich ohľadne vybavenia zápisu konečného užívateľa výhod do OR pre mojich klientov.

REAG, s.r.o.
9. októbra 2019

Rýchle vybavenie

Spokojnosť. Rýchle vybavenie.

METECH, s.r.o.
3. októbra 2019

Služby na vynikajúcej úrovni

Služby na vynikajúcej úrovni, všetko vybavené rýchlo. Reakcia na emaily okamžite, cena super. Maximálna spokojnosť.

PEZU TRANZ s.r.o.
19. septembra 2019

Maximálne som spokojná

Maximálne som spokojná s rýchlosťou vybavenia zápisu ako aj s cenou. Komunikácia bola veľmi profesionálna.

Eva, Košice
18. septembra 2019

Všetci spokojní s jednoduchosťou a zrozumiteľnosťou

Z vlastnej skúsenosti, ale aj z reakcií klientov, bola maximálna spokojnosť, či už čo sa týkalo Vašej rýchlej reakcie, ako aj informovanosti ohľadom priebehu registrácie. Rovnako boli všetci spokojní s jednoduchosťou a zrozumiteľnosťou vypĺňania formulára.

Katka Beňová
22. augusta 2019

To čo mi bolo sľúbené, bolo dodržané

So službami a prístupom som bol spokojný. To čo mi bolo sľúbené, bolo dodržané. Komunikácia a vybavenie služby boli rýchle a dobré. Ďakujem.

Martin, Poprad
20. júna 2019

Komunikácia na vysokej úrovni

Komunikácia na vysokej úrovni, rýchla, efektívna a celkovo dodaná služba (vrátane všetkých dokumentov) bola na výbornú, veľmi odporúčam.

David
28. mája 2019

Bez akýchkoľvek problémov

Celková registrácia prebehla bez akýchkoľvek problémov, hladko až do konca aj s dokladmi od súdu. Spokojnosť.

Luboš z Holíča
28. mája 2019

Pohodlné, rýchle riešenie

Boli sme veľmi spokojní so službami advokáta JUDr. Mareka Hrašku. Pohodlné, rýchle riešenie.

Miloš Sklenka z Bratislavy
21. mája 2019

Bolo to perfektné

Bolo to perfektné, rýchle a bezproblémové.

RETRIX, s.r.o.
17. mája 2019

Všetko prebehlo rýchlo, korektne a profesionálne

Dobrý deň,

Všetko prebehlo rýchlo, korektne a profesionálne.Maximálna spokojnosť aj v spolupráci s p. Ing Beňovou.

Ďakujem.

Marian Beňo
15. mája 2019

Vrelo odporúčam aj ostatným

Som veľmi spokojný s kvalitou tejto služby (okamžitá reakcia, prístup cez internet, rýchlosť vybavenia a cena), vrelo odporúčam aj ostatným záujemcom o túto službu.

Slavomír Vozaf
13. mája 2019

Nadmieru spokojná

Komunikatívnosť, ústretovosť a spoľahlivosť… nadmieru spokojná

Martina
9. mája 2019

Som spokojná

Som spokojná s prácou. Ďakujem.

ALFA BC Senec
9. mája 2019

Od objednania po uskutočnenie služieb uplynula mimoriadne krátka doba

So službami JUDr. Hraška sme plne spokojní, od objednania po uskutočnenie služieb pre našu spoločnosť uplynula mimoriadne krátka doba (v porovnaní s inými) a to nás skutočne milo prekvapilo. Preto využiť služby JUDr. Hraška vrelo odporúčame každému, kto chce rýchlo a k svojej spokojnosti vyriešiť svoje záležitosti a možno problémy.

Red cars s.r.o.
5. apríla 2019

Vysoká profesionalita, rýchlosť registrácie

Nedá sa nič iné, ako konštatovať vysokú profesionalitu, rýchlosť registrácie. So službou som bol veľmi spokojný.

Baraník Viktor, BAVIBA v.o.s. Nitra
2. apríla 2019